Forum


Powrót Zasady przetwarzania danych osobowych w administracji publicznej zgodnie z RODO

A.

Aleksandra .....

0

RODO daje osobie, której dane dotyczą szereg praw. Są to między innymi prawo dostępu do tych danych, prawo do sprostowania swoich danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych w określonych przypadkach - są to rzeczy oczywiste. Czy czasowe uniemożliwienie użytkownikom dostępu do wybranych danych lub czasowe usunięcie opublikowanych danych ze strony internetowej są wystarczającymi metodami do ograniczenia przetwarzania danych?

Co natomiast z prawem do przenoszenia danych osobowych czy usunięcia tych danych? W mojej ocenie prawa te nie mają zastosowania w organach administracji publicznych (chociaż mogę się mylić). Czy osoba ma prawo żądać od jednostek publicznych usunięcia jej danych osobowych? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach? Co w przypadku prawa do przenoszenia danych osobowych?
RODO daje osobie, której dane dotyczą szereg praw. Są to między innymi prawo dostępu do tych danych, prawo do sprostowania swoich danych, prawo do ograniczenia przetwarzania danych w określonych przypadkach - są to rzeczy oczywiste. Czy czasowe uniemożliwienie użytkownikom dostępu do wybranych danych lub czasowe usunięcie opublikowanych danych ze strony internetowej są wystarczającymi metodami do ograniczenia przetwarzania danych? Co natomiast z prawem do przenoszenia danych osobowych czy usunięcia tych danych? W mojej ocenie prawa te nie mają zastosowania w organach administracji publicznych (chociaż mogę się mylić). Czy osoba ma prawo żądać od jednostek publicznych usunięcia jej danych osobowych? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach? Co w przypadku prawa do przenoszenia danych osobowych?
1
2018-04-09 13:27 0

AS

Aneta Sieradzka

Ekspert

Nie można użytkownikom uniemożliwiać prawa dostępu do jego danych osobowych. Natomiast usunięcie danych ze strony internetowej będzie skorzystaniem np. z instytucji do prawa bycia zapomnianym, a nie wystarczającymi metodami do ograniczenia przetwarzania. Natomiast pozyskując dane ze strony internetowej należy poinformować użytkownika przez jaki czas jego dane będą przetwarzane. W przypadku usunięcia danych osobowych, których dysponentem jest administracja publiczna nie ma ono zastosowania jak prawo do przenoszenia danych.

Nie można użytkownikom uniemożliwiać prawa dostępu do jego danych osobowych. Natomiast usunięcie danych ze strony internetowej będzie skorzystaniem np. z instytucji do prawa bycia zapomnianym, a nie wystarczającymi metodami do ograniczenia przetwarzania. Natomiast pozyskując dane ze strony internetowej należy poinformować użytkownika przez jaki czas jego dane będą przetwarzane. W przypadku usunięcia danych osobowych, których dysponentem jest administracja publiczna nie ma ono zastosowania jak prawo do przenoszenia danych.
0
2018-05-23 08:20 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy