Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3264 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


formularz ofertowy
Treść pytania:
W postępowaniu złożono ofertę na druku dostępnym w programie, a nie na formularzy przygotowanym przez zamawiającego (jak wymagano w SWZ). Zamawiający zna cenę za usługę. Czy należy uznać tak złożoną ofertę za prawidłową.
Odpowiedź:
Data: 22.02.2022
Jeśli w ofercie podano wszystkie wymagane dane, to należy uznać, że jej treść odpowiada treści wymaganej w SWZ i nie ma podstaw do odrzucenia oferty.
Jerzy Czaban
Leasing a dostawa fotowoltaiki - czy musze przeprowadzić postępowanie?
Treść pytania:
Chcemy zamontować fotowoltaikę na 3 obiektach o mocy do 50 KW. Jak zakwalifikować to przedsięwzięcie: czy jest to dostawa wraz z usługą montażu czy może jednak jest to robota budowlana? Wartością przewyższającą jest dostawa paneli fotowoltaicznych. Chcemy aby te panele były leasingowane. Czy mogę wybrać w pierwszej kolejności bank który dokona leasingu a potem ogłosić postępowanie na Fotowoltaikę, i w SWZ wskazać, że sprzęt będzie leasingowany?
Odpowiedź:
Data: 18.02.2022
Można zakwalifikować jako dostawa z usługą montażu. Może być wybrany Bank leasingujący, a następnie określić warunek leasingu na sprzęt.
Jerzy Czaban
Dostawa czy usługa
Treść pytania:
Proszę o informację : 1. Czy wyrobienie/dorobienie kluczy traktują Państwo jako usługę czy dostawę 2. Czy wyrobienie pieczątek traktują Państwo jako usługa czy dostawa. 3. Czy zakup biletów do kina/muzeum/galerii/na kręgle traktują Państwo jako dostawa czy usługa?
Odpowiedź:
Data: 18.02.2022
Zamówienia na dobra gotowe (wytworzone) traktujemy jako dostawę (zakup biletów). Zamówienie na wytworzenie produktu traktujemy jako usługę (dorabianie kluczy, wyrabianie pieczątek).
Jerzy Czaban
sprawozdanie roczne
Treść pytania:
W 2020 roku w naszej jednostce wszczęte zostały 2 postępowania, jedno w przetargu nieograniczonym, drugie w trybie zapytanie o cenę. Umowy dotyczące nich zostały podpisane w 2021 r. Nie ujęłam tych postępowań w ubiegłorocznym sprawozdaniu. Z aktualnego rozporządzenia wynika, że powinnam ich ująć w tegorocznym. Jednak w formularzu sprawozdania dla zam poniżej 130tys nie ma takich procedur. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Odpowiedź:
Data: 03.02.2022
W sprawozdaniu z udzielonych zamówień wykazujemy zamówienia udzielone w 2021r. (umowa podpisana w 2021 r.) niezależnie od tego kiedy postępowanie rozpoczęto. Zamówienia wyłączone z ustawy ze względu na wartość wykazujemy łącznie (ilość zamówień oraz łączna wartość).
Jerzy Czaban
Sprawozdanie z zamówień publicznych za 2021 r.
Treść pytania:
W jakiej tabeli w sprawozdaniu rocznym za 2021 r. zamieszczamy informację o kosztach za: 1. przesył energii elektrycznej; 2. koszty zakupu i przesyłu gazu?
Odpowiedź:
Data: 01.02.2022
W zależności od wartości zamówienia, informacje zawarte w pytaniu, wykazujemy odpowiednio w tabeli III lub IX
Jerzy Czaban
Zabezpieczenie w formie papierowej
Treść pytania:
Gwarancja zabezpieczenia wniesiona papierowo na roboty budowlane zawiera w treści że 70% zabezpieczenia zostanie zwrócone w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego, zaś 30% zabezpieczenia w terminie 15 dni od dnia, w którym upływa okres gwarancji. Przedmiot zamówienia został wykonany w terminie. Jak w praktyce zwrócić 70% zabezpieczenia w formie papierowej dla wykonawcy. Należy napisać pismo o zwolnieniu z zabezpieczenia do gwaranta tych 70% czy dopiero jak minie okres gwarancji wtedy zwrócić droga pocztową do gwaranta czy może w inny sposób to zrobić?
Odpowiedź:
Data: 24.01.2022
Należy napisać oświadczenie gwarantowi o zwolnieniu70 % zabezpieczenia po odbiorze zrealizowanego zamówienia.
Jerzy Czaban
szacowanie żywności
Treść pytania:
Czy dostawy żywności szacować łącznie czy osobno np. mięso i owoce ?
Odpowiedź:
Data: 21.01.2022
W przypadku, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy podobne, wartością zamówienia jest łączna wartość zamówień, również w przypadku, gdy zamawiający zamierza udzielać zamówień w częściach. Podkreślić należy, że zgodnie z art. 28 ustawy, podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy... Przepis ten jednoznacznie określa, że zamówienia podobne należy agregować mając na uwadze podobne artykuły spożywcze, które mogą leżeć w zainteresowaniu konkretnych wykonawców specjalizujących się w poszczególnych branżach. Nie będzie zasadne traktowanie branży mięsnej jako podobnej do branży mleczarskiej lub rolno spożywczej. Mając powyższe na uwadze, uprawnione jest twierdzenie, że ustalając wartość zamówienia na dostawy produktów rolno spożywczych takich jak ziemniaki, marchew, owoce itp. należy przyjmować łączną wartość tych produktów. Podobnie produkty z branży mięsnej lub mleczarskiej.
Jerzy Czaban
strona prowadzonego postepowania
Treść pytania:
Korzystam z platformy miniPortalu. Na miniPortalu wpisuję w miejscu : adres strony www postępowania - link do danego postępowania zamieszczonego ze wszystkimi dokumentami zamówienia na stronie internetowej BIP Zamawiajacego. Czy powinnam również na miniPortalu zamieszczać wszystkie dokumenty do danego postępowania tzn. SWZ, ogł. o zamowieniu, zmiany ogł. odpowiedzi na zapytania itd. Czy wystarczy tylko na stronie BIP Zamawiającego?
Odpowiedź:
Data: 20.01.2022
Jeśli podano link do BIP, to jest to wystarczające.
Jerzy Czaban
Plan postępowań o udzielenie zamówienia publicznego
Treść pytania:
W 2021r. odbylismy konsultacje rynkowe, niestety postepowania związanego z konsultacjami nie udało się wszcząć w 2021r. Planowany termin to styczeń 2022. Czy postępowanie przed wszczeciem którego zostały przeprowadzone konsultacje rynkowe w 2021r (to postępowanie zostało ujęte w planie postępowań zamówień publicznych na 2021r.) powinno zostać ujete na nowo w 2022r.
Odpowiedź:
Data: 18.01.2022
Konsultacje rynkowe nie są elementem postępowania i może być dokonane w celu uzyskania wiedzy niezbędnej do przygotowania postępowania (art. 84 ust. 1). Jeśli postępowanie jest wszczynane w 2022 r. to również powinno być ujęte w planie postępowań na rok 2022.
Jerzy Czaban
Zmieniony art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp
Treść pytania:
Czy wejście w życie zmienionego art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp wpływa na wydane zaświadczenia KRK dla wykonawców? Czy w nowych ogłaszanych postępowaniach po 01.01.2022 r. wykonawca może opierać się na zaświadczeniach KRK wydanych w 2021 r. czy powinny być to zaświadczenia wydane w 2022 r. w związku ze zmianą powyższego art. Pzp? Jak powinno być prawidłowo.
Odpowiedź:
Data: 16.01.2022
KRK składane w nowych postępowaniach powinny uwzględniać zmiany wprowadzone w art. 108 ust. 1 pkt 1 lit c (należy określić wymagania w SWZ i ogłoszeniu o zamówieniu lub zaproszeniu).
Jerzy Czaban


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy