Treść pytania:
Wykonawca wnioskuje o negocjację ceny jednostkowej ekogroszku -wzrost 38%. Powołuje się na notowania ARA i wzrost ceny z 186,20USD do 451,20USD (07.03.2022). Wg dzisiejszych notowań cena spadła do 320,25USD. W umowie brak zapisów dotyczących zmiany ceny, pozostaje więc art. 455 ust. 1 pkt 4. Czy zamawiający winien zgodzić się na wzrost ceny na post. art. 455 ust. 1 pkt. 4? Czy powinien poczekać na dalszy rozwój sytuacji na rynku? Co w sytuacji, gdy wykonawca odmawiać będzie dostaw po niezmienionej cenie? Czy egzekwowanie kar umownych będzie możliwe z uwagi na kryzys i wojnę z Ukrainą?
Odpowiedź:
Data: 15.03.2022
Warunki realizacji umowy obowiązują niezależnie od występujących okoliczności. Jeżeli umowa nie przewiduje waloryzacji ceny umowy, to jej zmiana może nastąpić (za zgodą stron) jedynie w okolicznościach przewidzianych ustawą (istotna zmiana okoliczności, których mimo dochowania było należytej staranności, nie można przewidzieć (art. 455 ust. pkt 4). W tym przypadku zmiana ceny powinna uwzględniać:
1. Ryzyko, które wykonawca, w ofercie powinien był uwzględnić (np. przewidywany wzrost cen, przy uwzględnieniu aktualnych, w chwili składania oferty, trendów).
2. Korekta ceny (+ -) może dotyczyć jedynie dostaw, pozostałych do zrealizowania (nie całości umowy).