Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3153 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


ogłoszenie o wykonaniu umowy
Treść pytania:
Czy w ogłoszeniu o wykonaniu umowy w pozycji: "łączna wartość wynagrodzenia wypłacona z tytułu zrealizowanej umowy", należy wpisać kwotę za jaką zostały zrealizowane dostawy, czy rzeczywistą kwotę wypłaconą wykonawcy ? Czy ogłoszenie robimy dopiero po dokonaniu wszystkich płatności dotyczących umowy.
Odpowiedź:
Data: 23.01.2023
Rzeczywistą kwotę zapłaconą wykonawcy.
Jerzy Czaban
Sankcje dot. Rosji
Treść pytania:
Witam, czy w postępowaniu na sukcesywne dostawy paliw płynnych (przetarg nieograniczony) również jestem zobowiązana do żądania od Wykonawców oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę (...) oraz na podstawie art. 5k rozporządzenia Rady (UE)? Z poważaniem
Odpowiedź:
Data: 01.01.2023
Dzień dobry - ustawa nie przewiduje wyjątków
Jerzy Czaban
Postępowanie z możliwością negocjacji
Treść pytania:
W postępowaniu na RB wpłynęły oferty 4 oferty w tym 2 poniżej kwoty przeznaczonej na realiz.zamówienia. Czy mimo to Zamawiający przeprowadza negocjacje z wykonawcami, skoro miał możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty przed negocjacjami?
Odpowiedź:
Data: 06.12.2022
Szanowna Pani - może Pani, ale nie musi. Wybór należy do Zamawiającego.
Jerzy Czaban
Brak wykonania planu postępowań na 2022 r.
Treść pytania:
Jeżeli nie zdążę ogłosić wszystkich postępowań z planu na rok 2022 r. , czy muszę z nich zrezygnować 31.12.2022 r. i zaplanować od nowa w 2023? Czy brak wykonania planu postępowań w 100% wiąże się z jakimiś konsekwencjami dla zamawiającego?
Odpowiedź:
Data: 27.11.2022
Nie zrealizowanie postępowań ujętych w planie nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. W przypadku, gdy planowane postępowania nie zostaną rozpoczęte w 2022 r. i są dalej konieczne, należy je ująć w planie postępowań na rok 2023.
Jerzy Czaban
Wezwanie do złożenia aktualnych na dzień złożenia dokumentów i oświadczeń
Treść pytania:
Co w przypadku jeśli Wykonawca (tylko on złożył ofertę) wraz z ofertą złożył dokumenty i oświadczenia, do złożenia których powinnam go wezwać ?? Są aktualne na dzień składania ofert. Brakuje jedynie Grupy Kapitałowej ale ogólnie Wykonawca jako jedyny złożył ofertę. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji.
Odpowiedź:
Data: 25.11.2022
Jeśli wymagane dokumenty są w posiadaniu zamawiającego, nie wzywa się wykonawców do ich ponownego złożenia (art. 127 ust. 2). Można żądać jedynie ewentualnego potwierdzenia ich aktualności na wyznaczony przez zamawiającego dzień.
Jerzy Czaban
Koszty leasingu
Treść pytania:
Dzień dobry, Zamawiający planuje przeprowadzić postępowanie na zakup samochodu służbowego wraz z leasingiem. Jak w takiej sytuacji według aktualnej ustawy Pzp oszacować wartość zamówienia? Czy koszty leasingu zaliczają się razem z kosztami zakupu do szacunkowej wartości zamówienia? (Nadmienię, że nie będzie to zamówienie powtarzające się). Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź:
Data: 09.11.2022
Jako wartość zamówienia należy przyjąć całkowitą wartość tj. koszt zakupu oraz leasingu.
Jerzy Czaban
Dawne zamówienia uzupełniające
Treść pytania:
Został ogłoszony przetarg unijny na dostawy z podziałem na pakiety. Przewidziano dawne zamówienia uzupełniające w ogłoszeniu i w swz. Na każdy pakiet została zawarta umowa. Na jeden pakiet umowa już zostanie zrealizowana i planuje się zamówienie z wolnej ręki. Wartość zamówienia ustalona została na kwotę 85 000 zł netto. Czy zamówienie z wolnej ręki należy przeprowadzić na podstawie przepisów ustawy Pzp czy zrobić to jako zamówienie na podstawie regulaminu do 130 000 zł? Jak powinno być prawidłowo
Odpowiedź:
Data: 28.10.2022
Jako zamówienie do 130 tys. zł.
-
Podwykonastwo 100%
Treść pytania:
Wykonawca chce powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcy z 100%. Jak Zamawiający może zabezpieczyć się w zapisach SWZ, aby uniknąć takiej sytuacji, poprzez wpisane szczegółowych zapisów odnośnie podwykonawstwa. Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź:
Data: 13.10.2022
Ustawa dopuszcza możliwość określenie wymagań dotyczących wykonania kluczowych części zamówienia przez wykonawcę (art. 121) Warunek taki powinien być określony w SWZ.
Jerzy Czaban
Termin wykonania umowy
Treść pytania:
Jaki termin wykonania umowy wskazać w Sekcji V Ogłoszenia o wykonaniu umowy, jeśli świadczenie usługi zakończyło się 31.08.2022 r., a faktura została opłacona 30.09.2022 r.?
Odpowiedź:
Data: 12.10.2022
Należy wskazać termin 31.08.2022 r.
Jerzy Czaban
Catering
Treść pytania:
W związku z wejściem w życie postanowień ustawy Prawo Oświatowe zgodnie z art. 106 ust. 3 i ust. 4 w zw. z art. 4 pkt 1 Placówka pokrywa tylko koszty przygotowania posiłków czy w takim razie przetarg powinien być przeprowadzony:tylko na koszty przygotowania a koszty wsadu które pokrywają rodzice i wpłacają na konto firmy cateringowej nie powinny być brane pod uwagę czy placówka powinna zrobić postępowanie na całość a rodzice powinni wpłacać koszty wsadu na konto placówki i tak za całość powinno się rozliczać z firmą cateringową?
Odpowiedź:
Data: 11.10.2022
Jeśli koszty wsadu opłacają rodzice na konto firmy kateringowej (nie na konto placówki)) to wartością zamówienia jest tylko koszt przygotowania posiłków, bez podatku od towarów i usług.
Jerzy Czaban


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy