Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3264 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


jak oszacować zamówienie w barterze
Treść pytania:
Jak oszacować wartość zamówienia, którego przedmiotem jest sukcesywna usługa transportowa a umowa byłaby na zasadzie barteru?
Odpowiedź:
Data: 15.06.2023
Barter - wymienić towar na inny towar. Jest to forma rozliczenia (coś za coś). Ustalenie wartości zamówienia polega na oszacowaniu wartości wymienianego towaru (usługi itp.)
Jerzy Czaban
Zakup samochodu
Treść pytania:
Czy aby zakupić samochód na leasing koniecznie jest przeprowadzanie postępowania w trybie podstawowym? Wartość szacowana wynosi 260 000,00 zł
Odpowiedź:
Data: 13.06.2023
Umowa leasingu dotyczy transakcji, w której jedna ze stron zakupuje rzeczy lub prawa majątkowe, a następnie użycza ich w zamian za regularne płatności (tzw. raty leasingu). Odnosząc powyższe do ustawy Prawo zamówień publicznych, może być to traktowane jako zamówienie na świadczenie usług (użyczenie samochodu za określoną płatność w ratach) lub dostawa w przypadku, gdy zakupiony produkt po spłaceniu przechodzi na własność zamawiającego. W każdym z opisanych przypadków jest to zamówienie w rozumieniu ustawy Pzp ( umowa odpłatna)
Jerzy Czaban
art. 11 ust. 5 pkt 2 ustawy Pzp
Treść pytania:
Czy kupując dzieło sztuki za kwotę powyżej 130 000 zł netto od osoby prywatnej można zastosować przepisy art. 11 ust. 5 pkt 2 ustawy Pzp?
Odpowiedź:
Data: 01.06.2023
Zakupu dzieła sztuki można dokonać w trybie art. 214 ust.1 pkt 2 ustawy PZP. Przywołany w pytaniu przepis pozwala na niestosowanie ustawy jedynie w przypadkach w nim określonych.
Jerzy Czaban
Postępowanie wykonawcze do umowy ramowej
Treść pytania:
W przetargu nieograniczonym, którego konsekwencją było zawarcie umów ramowych postawiono warunki udziału w postępowaniu oraz określono przesłanki wykluczenia z art. 108 i 109 ust.1 pkt 1 i 4. Postępowania wykonawcze będą przeprowadzane zgodnie z art. 314 ust.3. Czy w postępowaniach wykonawczych można zrezygnować ze stawiania warunków udziału w postępowaniu i podstaw wykluczenia?
Odpowiedź:
Data: 25.04.2023
Tak – można zrezygnować ze sprawdzania wiarygodności wykonawców. Wiarygodność wykonawców została sprawdzona w postępowaniu o zawarcie umów ramowych. Zamawiający w każdym czasie może sprawdzić wiarygodność wykonawców, w przypadkach, gdy pojawią się wątpliwości.
Jerzy Czaban
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy
Treść pytania:
Czy jeśli zabezpieczenie należytego wykonania umowy jest złożone w formie gwarancji bankowej i jej zapis w części dot. ważności brzmi: "Gwarancja wygasa całkowicie, jeżeli Państwa żądanie zapłaty wraz z Państwa oświadczeniem nie zostanie złożone w Banku w Terminie ważności Gwarancji lub w przypadku zwrócenia Bankowi oryginału niniejszej Gwarancji przed Terminem jej ważności, jeśli Gwarancja została wystawiona w formie pisemnej.\" - czy zamawiający ma ją formalnie zwrócić do gwaranta czy wygasa ona sama z siebie (poprzez zapisy w niej zawarte dot. terminów) i nie trzeba jej odsyłać ?
Odpowiedź:
Data: 28.03.2023
Art. 453.1.Zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane.
Jerzy Czaban
godzina podpisania pełnomocnictwa
Treść pytania:
ofertę podpisała osoba (podpis kwalifikowany) o godz. 10:05, pełnomocnictwo dla tej osoby podpisane w tym samym dniu o godz. 14:26; czy oferta została złożona prawidłowo, czy ma znaczenie data czy również godzina podpisania pełnomocnictwa? jak powinien postąpić zamawiający w takiej sytuacji?
Odpowiedź:
Data: 07.03.2023
Należy przyjąć ofertę jako podpisaną prawidłowo.
Jerzy Czaban
waloryzacja
Treść pytania:
Czy do umowy na dostawę oleju opałowego, gdzie określono że cena za litr jest ruchoma (cena producenta obowiązująca w dniu dostawy) oraz obowiązuje stały upust cenowy, mają zastosowanie klauzule waloryzacyjne, o których mowa w art. 439 ?
Odpowiedź:
Data: 17.02.2023
Przy takiej formule waloryzacja ceny jest uwzględniona w cenie dostawy.
Jerzy Czaban
Spawozdanie
Treść pytania:
Sprawozdanie c.d. Dzień dobry. Również proszę o podpowiedź. Zamawiający sektorowy tzw. Wodociągi (działalność: gospodarka wodna). W którym punkcie sekcji VIII sprawozdania należy wykazać n/w Zamówienia sektorowe: -Przypadek1): odpłatne nabycie istniejącej sieci wodociągowej?, -Przypadek 2): odpłatne nabycie służebności przesyłu dla istniejącej sieci wodociągowej na nieruchomości nienależącej do Wodociągów? Czy będzie to w w/w przypadkach Sekcja VIII pkt. 16 sprawozdania ?
Odpowiedź:
Data: 14.02.2023
W/W zamówienie odpłatne należy podać w tabeli III
Jerzy Czaban
sprawozdanie a prawo opcji zwiększające wartość umowy
Treść pytania:
Czy w sprawozdaniu z udzielonych zamówień publicznych przy podawaniu wartości umowy netto należy uwzględnić maksymalną wartość umowy netto z opcją czy bez?
Odpowiedź:
Data: 31.01.2023
Maksymalna wartość zobowiązania określona w umowie (z opcją).
Jerzy Czaban
sprawozdanie a prawo opcji
Treść pytania:
Czy w sprawozdaniu ujmuję wartość zamówienia gwarantowanego czy również, jeśli było przewidziane zwiększenie wartości umowy o 25% w związku z prawem opcji, wartość netto prawa opcji?
Odpowiedź:
Data: 30.01.2023
Wykazujemy wartość podaną w umowie netto.
Jerzy Czaban


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy