Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3264 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


dot. art. 262 ustawy Pzp
Treść pytania:
Witam, Zamawiający unieważnił postępowanie prowadzone w trybie podstawowy art. 275 ust. 1, po pół roku wszczął postępowanie ponownie nie informując zgodnie z art. 262 Pzp Wykonawcy, który w poprzednim postępowaniu złożył ofertę. Jednak Wykonawca złożył ofertę również w tym postępowaniu. Czy w związku z tym Zamawiający musi unieważnić postępowanie czy może kontynuować procedurę? Dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź:
Data: 02.08.2023
Zamawiający może kontynuować to postępowanie.
Jerzy Czaban
licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego
Treść pytania:
Postępowanie o zamówienie tryb podstawowy bez negocjacji o usługę przewozu dzieci część I - 20 osób, cz II - 16 osób. Wykonawca przysłał kopię Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydane przez starostwo powiatowe 02.09.2015 roku. Czy mogę przyjąć ten środek dowodowy?
Odpowiedź:
Data: 26.07.2023
Można, jeżeli koncesja aktualna a kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem właściwym .podpisem elektronicznym (w zależności od wartości zamówienia) przez wykonawcę.
Jerzy Czaban
klauzule społeczne
Treść pytania:
Czy klauzule społeczne można zastosować jako kryterium oceny ofert, np. zatrudnienie do realizacji zamówienia osoby z niepełnosprawnościami?
Odpowiedź:
Data: 13.07.2023
Można w konkretnej sytuacji (art. 242 ust. 2 PZP). Zwykle wymóg zatrudnienia X osób niepełnosprawnych jest określany jako warunek podmiotowy.
Jerzy Czaban
klauzule a aspekty społeczne
Treść pytania:
Czy klauzule społeczne to to samo co aspekty społeczne?
Odpowiedź:
Data: 13.07.2023
Można tak traktować. Klauzule wymagane w ustawie to wymóg zatrudniania na podstawie umowy o pracę. Aspekty społeczne to tworzenie miejsc pracy osobom z grup osób defaworyzowanych (niepełnosprawni, młodociani, bezrobotni itp.).
Jerzy Czaban
UBEZPIECZENIE GRUPOWE PRACOWNIKÓW
Treść pytania:
Ubezpieczający (PZU POMOC), działający na terenie Zamawiającego na podstawie upoważnienia wydanego przez kierownika Zamawiającego do wdrażania i obsługi programu lojalnościowego, w tym do dystrybucji druków, informacji oraz korzystania ze sprzętu komputerowego Zamawiającego w celu realizacji działań ubezpieczenia grupowego, współpracuje z Ubezpieczycielem (PZU ŻYCIE). Czy w takim układzie wydatki potrącane z wynagrodzenia pracowników i przekazywane z konta Zamawiającego ubezpieczycielowi (PZU ŻYCIE) podlegają ustawie Prawo zamówień publicznych?
Odpowiedź:
Data: 27.06.2023
Jeżeli stroną umowy jest zamawiający to ustawę PZP stosujemy niezależnie od źródła finansowania.
Jerzy Czaban
UBEZPIECZENIE GRUPOWE PRACOWNIKÓW
Treść pytania:
Czy usługi ubezpieczenia grupowego pracowników i członków ich rodzin potrącane z wynagrodzenia i przekazywane z konta Zamawiającego ubezpieczycielowi są to usługi społeczne wymienione w załączniku XIV do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE?
Odpowiedź:
Data: 27.06.2023
W przypadku ubezpieczenia grupowego pracowników stroną umowy jest ubezpieczyciel i zamawiający (w rozumieniu ustawy PZP). W takim przypadku należy traktować temat jako zamówienie publiczne.
Jerzy Czaban
czy pełnienie funkcji dyrektora to usługa w rozumieniu PZP?
Treść pytania:
Czy kontrakt managerski na pełnienie funkcji dyrektora sportowego i obowiązków wynikających z tej funkcji tj pełnienie nadzoru nad pracownikami i szereg innych powinien zostać zawarty zgodnie z ustawą PZP, jeżeli jego wartość przekra 130 000 zł, innymi słowy czy te obowiązki należy traktować jak usługę i przeprowadzić postępownaie ?
Odpowiedź:
Data: 22.06.2023
Kontrakt menagerski jest traktowany jako zamówienie na wykonanie usługi.
Jerzy Czaban
ZAIKS
Treść pytania:
Czy opłaty z tytułu ZAIKS'u podlegają ustawie Pzp? Jeśli nie, to na jakie podstawie prawnej ? Zamawiający (Spółka) musi opłacać ZAIKS'owi miesięcznie przez okres 6 msc. opłatę za odtwarzanie dźwięku, Zamawiający chce podpisać umowę na okres 4 lat, szacując opłatę miesięczną x 4 lata kwota wychodzi powyżej 130 tys.
Odpowiedź:
Data: 20.06.2023
Ustawę stosuje się przy udzielaniu zamówień publicznych o wartości powyżej 130 tys. zł, której przedmiotem są dostawy, usługi lub roboty budowlane. Opłaty sądowe, administracyjne, składki członkowskie itp. nie wyczerpują pojęć, do których stosuje się ustawę PZP. Kwoty z tytułu tych opłat nie są bowiem wydatkowane na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.
Jerzy Czaban
zastępstwo procesowe i obsługa prawna
Treść pytania:
Czy obsługę prawną urzędu można oszacować odrębnie od zastępstwa procesowego? Zastępstwo jest wyłączone z pzp. Łącznie obsługa i zastępstwo przekraczają próg 130 tys. Obie usługi wykonywać będzie ta sama kancelaria.
Odpowiedź:
Data: 18.06.2023
Teoretycznie można. Pamiętać jednak należy, że nie wolno dzielić zamówienia w celu unikania stosowania ustawy, tym bardziej, że powierza się wykonanie zamówienia tej samej kancelarii.
Jerzy Czaban
Zmiana kierownika budowy
Treść pytania:
Czy Zamawiający może dokonać zmiany kierownika budowy po wyborze oferty najkorzystniejszej a przed podpisaniem umowy?
Odpowiedź:
Data: 15.06.2023
Może, pod warunkiem, że wykonawca wykaże, że proponowana osoba posiada uprawnienia i kwalifikacje co najmniej takie jak osoba proponowana w ofercie, stanowiącej o jej wyborze jako najkorzystniejszej.
Jerzy Czaban


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy