Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3264 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


wolna ręka 2021
Treść pytania:
Witam, w grudniu 2020 r. ogłosiliśmy a następnie unieważniliśmy ( ze względu na brak ofert) postępowanie na usługi dosyłu poniżej progów unijnych. To postępowanie było oparte o zasady starej ustawy pzp , czy w tym roku jako kontynuację postępowania z zeszłego roku , możemy zrobić to postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust.1 pkt.6 ? nowej pzp tj. w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego nie zostały złożone żadne oferty
Odpowiedź:
Data: 16.02.2021
Nie na podstawie nowej, a na podstawie starej ustawy powinni Państwo przeprowadzić postępowanie. Mówią o tym przepisy przejściowe: Art. 91. 4. W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych po dniu 31 grudnia 2020 r. na podstawie ustawy, o której mowa w art. 1, w następstwie postępowań lub konkursów wszczętych przed dniem 1 stycznia 2021 r., na podstawie ustawy uchylanej w art. 89, zamawiający może udzielić zamówienia innego niż zamówienie publiczne w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w trybie:
Iwona Holka
dokumenty dot. równoważności
Treść pytania:
Czy dokumenty dot. równoważności oferowanych produktów należą do przedmiotowych środków dowodowych?
Odpowiedź:
Data: 15.02.2021
Tak jest - są to zdecydowanie przedmiotowe środki dowodowe.
Iwona Holka
Czy oferta jest ważna - skan oferty w raz z załącznikami
Treść pytania:
Dotyczy postepowania w trybie podstawowym. Wykonawca zrobił jeden skan składający się z oferty wraz z oświadczeniem z art. 125 ust. 1, ten skan podpisał kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy sporządzona w ten sposób oferta jest ważna? Czy wykonawca powinien zrobić dwa skany (jeśli wybrał metodę skanowania oryginału) i każdy z nich podpisać, czy stworzyć 2 dokumenty w jednym folderze?
Odpowiedź:
Data: 10.02.2021
Jest ważna. Proszę pamiętać, że podpis elektroniczny dotyczy opatrzenia nim wszystkich danych zawartych w pliku. Czy dwa pliki, czy jeden - nie ma znaczenia. Dane zostały opatrzone podpisem.
Iwona Holka
Oferta po czasie na e-puap
Treść pytania:
Oferta (w przetargu unijnym ogłoszonym w 2020 - obowiązuje stara ustawa) wpłynęła o godz 10:04 na e-puap, składanie ofert do godz 10:00. Czy brać ofertę pod uwagę? Jakie czynności podjąć w tym wypadku? Czy ująć tą ofertę w zestawieniu ofert z informacją, że wpłynęła po czasie? Dodam jeszcze, że na mini portalu oferta wpłynęła o 9:35. Proszę o pomoc.
Odpowiedź:
Data: 02.02.2021
Kluczowy jest termin wpływu i zarejestrowania na epuapie - czyli UPP. Oferta spóźniona wg starej ustawy jest traktowana jako złożona po terminie. Może ją Pani ując w zestawieniu, nie bierze jej Pani pod uwagę i zwraca (art. 84.2)
Iwona Holka
Dokumenty na wezwanie- informacja z banku
Treść pytania:
Czy uzupełniając na wezwanie - informację z banku, do postępowania wszczętego przed obowiązywaniem nowej ustawy PZP , należy przedłożyć zamawiającemu dokument wystawiony nie wcześniej niż 1 m-c przed jego złożeniem czy zg z nowym Rozporządzeniem Ministra Rozwoju wystawiony nie wcześniej niż 3 m-ce przed jego złożeniem.
Odpowiedź:
Data: 01.02.2021
Wg starych przepisów: 1 miesiąc.
Iwona Holka
Ogłoszenia w trybie zamówienia z wolnej ręki wg nowego pzp
Treść pytania:
Jakie ogłoszenia, i w których publikatorach należy umieścić po podpisaniu umowy w postępowaniu w trybie z wolnej ręki (negocjacje z jednym wykonawcą z uwagi na nadzwyczajną, pilną potrzebę Zamawiającego)?
Odpowiedź:
Data: 01.02.2021
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia w zależności od progu: dla unijnego w DUUE a dla krajowego ogłoszenie o wyniku w BZP.
Iwona Holka
oświadczenie na podst. art. 117 ust. 4 pzp
Treść pytania:
Czy to oświadczenie (art. 117 ust. 4 pzp) zamawiający musi żądać razem z ofertą od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie ZAWSZE gdy zamawiający postawił warunek udziału w postępowaniu w przypadkach o których mowa w art. 117 ust. 2i 3 np. żąda wykazania się doświadczeniem w jakiejś robocie?
Odpowiedź:
Data: 01.02.2021
Tak, zawsze należy żądać w przypadku doświadczenia i uprawnień.
Iwona Holka
podpisy elektroniczne
Treść pytania:
Wykonawca przesłał 5 grup kapiałowych w jedym pliku, opatrujac 1 plik 1 podpisem elektronicznym. Czy Wykonawca pownien był opatrzyć każdą grupę indywidualnym podpisem elektronicznym ?
Odpowiedź:
Data: 27.01.2021
Wszystko jest prawidłowo. Proszę pamiętać, że podpis kwalifikowany nie dotyczy każdego dokumentu z osobna ale danych w nim zawartych. Więc opatrzenie wszystkich danych w dokumencie spełnia wszystkie wymagania. Dodatkowo nowe rozporządzenie ws środków komunikacji również mówi, że opatrzenie pliku skompresowanego podpisem oznacza podpisanie wszystkich dokumentów/danych w nim zawartych. §8. W przypadku przekazywania w postępowaniu lub konkursie dokumentu elektronicznego w formacie poddającym dane kompresji, opatrzenie pliku zawierającego skompresowane dokumenty kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a w przypadku postępowań lub konkursów o wartości mniejszej niż progi unijne, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, jest równoznaczne zopatrzeniem wszystkich dokumentów zawartych w tym pliku odpowiednio kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Iwona Holka
Nowa ustawa PZP - zamieszczanie Planu postępowania w BZP
Treść pytania:
Czy w Planie postępowania publikowanym w BZP należy obowiązkowo ująć postępowania poniżej progu 130 tys. złotych ?
Odpowiedź:
Data: 15.01.2021
Absolutnie nie. W planie postępowań są ujmowane postępowania powyżej 130.000 zł.
Iwona Holka
plan zamówień publicznych na 2021r.
Treść pytania:
Zamawiający z sektora fin. publ. pod koniec roku 2020 opublikował plan zamówień na 2021r na swojej stronie internetowej. Czy w związku z wejściem w życie nowej ustawy Zamawiający ma obowiązek opublikowania tego planu na 2021r również w BZP i późniejszej jego aktualizacji . Czy obowiązek publikacji planu w BZP będzie dotyczył dopiero planu na 2022r?
Odpowiedź:
Data: 08.01.2021
Nie mają Państwo takiego obowiązku. Dopiero plan na 2022 będzie podlegał nowym regulacjom.
Iwona Holka


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy