Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3264 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


Wystąpienie o przedłużenie TZO
Treść pytania:
Wykonawca nie wpłacił na czas wadium - wadium wpłynęło na konto zamawiającego godzinę po upływie TSO. Jego oferta będzie podlegała zatem odrzuceniu. Zbliża się koniec terminu związania ofertą. Czy muszę zwracać się do ww. wykonawcy o przedłużenie TZO i wadium wiedząc, że oferta ww. Wykonawcy będzie i tak odrzucona?. Co w przypadku jeśli zwrócę się do niego z taką prośbą i wyrazi on zgodę na przedłużenie TZO i wadium. Czy wtedy będę miał podstawę odrzucenia oferty, ponieważ wykonawca pierwotnie nie wpłacił na czas wadium?
Odpowiedź:
Data: 16.03.2021
Oferty niezabezpieczonej wadium nie wzywany do przedłużenia, ponieważ pierwsza czynność (wniesienie wadium) jest wadliwa. Bardzo słusznie Pan zauważył, że w tej sytuacji miałby wykonawca miałby podstawę do twierdzenia, że przedłużenie jest skuteczne.
Iwona Holka
Kary w umowach o zamówienie publiczne
Treść pytania:
Czy kary umowne zapisane w umowie, należy naliczyć od wynagrodzenia brutto czy netto Wykonawcy? Czy taki zapis powinien być w projektowych zapisach umowy ? A co z Wykonawcami zwolnionymi z VAT lub podmiotami zagranicznymi ? Czy nowe PZP reguluję w jakiś sposób tę kwestię ?
Odpowiedź:
Data: 11.03.2021
Umowa określa wysokość kar i okoliczności, w których kary będą naliczane. Karę naliczamy % od ceny oferty. W przypadku wykonawcy zwolnionego z VAT, ceną umowną jest cena podana w ofercie.
Jerzy Czaban
wadium
Treść pytania:
Postęp. w progach unijnych na podst. Ust. z dn. 29 .01.2004 r. - Pzp. Wymag. wadium. Termin otw.ofert: 14.12.2020 r. Term. związ. ofertą (60 dni)do 11.02.2021 r. Zamaw. w dn. 05.02.2021 r. skier. do wyk. prośbę o przedłuż. term. związ. ofertą. Wyk., który złożył najkorzyst. ofertą nie przedł. terminu związ. ofertą. Zawiad. o wyb. najkorzy. oferty w dn. 08.02.2021 r. (a więc jeszcze w terminie związ. ofertą).wyk., uchylił się od podpis. umowy.Czy zatrzymać wadium (oferta wyk. została wybr. w terminie związ. ofertą, jednak wyk. uchylił się od podp. umowy nie będąc już związanym z ofertą)?
Odpowiedź:
Data: 08.03.2021
Po upływie ważności wadium nie ma możliwości jego skutecznego zatrzymania. Może więc wykonawca uchylić się od zawarcia umowy bez konsekwencji zatrzymania wadium.
Iwona Holka
oświadczenia z art. 56
Treść pytania:
Czy osoba dokonująca kontrasygnaty na umowie w sprawie zamówienia publicznego jest osobą udzielającą zamówienia i musi podpisać oba oświadczenia z art. 56 ust. 4 ustawy Pzp?
Odpowiedź:
Data: 05.03.2021
Jeśli wynika to z przepisów (np. ustawy o samorządzie terenowym) to tak. Dla ważności umowy tego wymaga ustawa.
Jerzy Czaban
data związania ofertą
Treść pytania:
Witam, Okres związania oferta w SWZ- przetarg nieograniczony przypada na np. na 10.04.2021r. tj.sobota, czy w takim przypadku należy napisać termin związania ofertą do kolejnego dnia roboczego tj. np. do dn.12.04.2021r. czyli do poniedziałku? Czy może być ostatni dzień związania ofertą , dzień ustawowo wolny od pracy?
Odpowiedź:
Data: 05.03.2021
Zamawiający w SWZ określa termin związania ofertą datą, nie dłuższy niż 30, 90 lub 120 dni. Nie musi to być równe np. 30 dni (krócej może być, ale nie dłużej)
Jerzy Czaban
Warunki udziału w postepowaniu
Treść pytania:
Czy w przypadku zamówienia na usługi zarządzania nieruchomościami gdzie ustawa o gosp. nieruch wskazuje:„ Zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarzadzania nieruchomościami” Zamawiający może wymagać aby wykonawca posiadał wpis do jednego z rejestrów zawodowych lub handlowych 9art 112 ust 2 pkt 1)? Czy w tym przypadku ograniczenie katalogu wykonawców mogących ubiegać się o dane zamówienie tylko do podmiotów np. prowadzących działalność gospodarczą jest uzasadnione?
Odpowiedź:
Data: 04.03.2021
Art. 113. Ustawy Pzp przewiduje możliwość wymagania spełnienia takiego warunku.
Jerzy Czaban
Wolna ręka
Treść pytania:
Przetarg jeszcze w/g starej ustawy, dziś termin składania ofert. Oferent dostarczył wczoraj ofertę e-mailem jest podpisana ręcznie, ale nie zdążył dosłać oryginałów pocztą na dzień otwarcia, czy mogę uznać tą ofertę jako, że jest z wolnej ręki.
Odpowiedź:
Data: 03.03.2021
Zasadniczo w zamówieniu z wolnej ręki nie ma ofert, więc jest to pewnie oświadczenie, może jakieś stanowisko dotyczące propozycji zawartych w oświadczeniu, więc tak, można by to uznać, bo nie mamy do czynienia z ofertą.
Iwona Holka
Przedmiot zamówienia.
Treść pytania:
Czy montaż:wyłącznika p.poż.,oświetlenia awaryjnego,wymiana:drzwi wejściowych,tablic elektrycznych,zasuw wodnych,naprawa:pokrycia dachowego,tynków,stolarki okiennej,przyłącza kanalizacji,wentylacji mechanicznej,poziomu c.o.,instalacji oświetleniowej,rynien,nawierzchni dróg wewnętrznych,włączeń rur spustowych,kominów wentylacyjnych,spalinowych,oświetlenia ulicznego-słupy,malowanie,udrożnienie kanalizacji zewnętrznej sanitarnej i deszczowej to robota budowlana czy usługa?
Odpowiedź:
Data: 01.03.2021
Będą to roboty budowlane. W linku przesyłam stanowisko UZP, w którym podkreśla się, że rozumienie robót jest inne niż te wynikające stricte z prawa budowlanego. Obecnie definiujemy roboty przez bezpośrednie odniesienie do załącznika do dyrektywy. https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0017/24641/Nowelizacja_PZP_www.pdf str. 7 https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-dotyczace-ustawy-pzp/przygotowanie,-wszczecie-i-przebieg-postepowania-o-udzielenie-zamowienia-publicznego/opis-i-szacowanie-przedmiotu-zamowienia-na-roboty-budowlane
Iwona Holka
sprawozdanie roczne
Treść pytania:
Czy w sprawozdaniu rocznym należy wykazać kwoty ubezpieczenia OC oraz kwoty za studia na uczelniach państwowych kilku pracowników ? sprawozdanie sporządza instytucja będąca państwową jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej
Odpowiedź:
Data: 24.02.2021
Kwoty ubezpieczenia OC winny być wykazane w sprawozdaniu. Studia również. Mamy tu do czynienia z umową między zamawiającym a wykonawcą, więc jest to zamówienie podlegające sprawozdaniu.
Iwona Holka
Oświadczenie z art. 56 ust. 4 ustawy Pzp
Treść pytania:
Czy radca prawny, który sprawdza (parafuje) projekt umowy pod względem formalno-prawnym, powinien złożyć oświadczenia, o których mowa w art. 56 ust. 4? Czy jest on inną osobą wykonującą czynności związane z przeprowadzeniem postępowania? Czy może powinien złożyć jedynie oświadczenie z art. 56 ust. 3? Chociaż w przypadku radcy mija się to z celem, ponieważ gdyby był karany nie mógł by wykonywać zawodu.
Odpowiedź:
Data: 24.02.2021
Radca prawny składa oświadczenie, w sytuacji, gdy opracowuje element SWZ (projekt umowy) lub wykonuje czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia (wyraża opinię na zadany przez Komisję problem). Parafowanie wzoru umowy (etap przygotowania postępowania) oznacza jedynie sprawdzenie pod względem formalnym i nie wymaga na tym etapie składania przez RP oświadczenia.
Jerzy Czaban


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy