Należyte wykonanie umowy - zwrot zabezpieczenia to ważna kwestia. Jak wykonać go poprawnie? Dla większości zamawiających, klientów szkoleń ApexNet, te kwestie nie budzą wątpliwości.
Jednak w ostatnim czasie w protokole z kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej jest zapis w którym wskazano jako uchybienie brak przez jedną z gmin założenia rachunku oprocentowanego dla wniesionego zabezpieczenia w formie pieniądza.
Zgodnie z art. 148 ust. 5 ustawy Pzp zamawiający zwraca zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione w pieniądzu, ale co ważne uwzględniając odsetki wynikające z umowy rachunku bankowego, na którym było przechowywane zabezpieczenie, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz o ewentualną prowizję bankową za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wykonawcy.
Należyte wykonanie umowy - jak zrobić zwrot?
- Zamawiający winien przed wszystkim pamiętać o tym aby w przypadku wniesienia przez wykonawcę zabezpieczenia należytego wykonania umowy w pieniądzu umieścić go na rachunku oprocentowanym.
Należyte wykonanie umowy - zwrot zabezpieczenia przez zamawiającego
Natomiast zwracając zabezpieczenie należytego wykonania umowy jako zamawiający:
- musisz powiększyć jego kwotę o odsetki wynikające z rachunku bankowego, na którym przechowywałeś zabezpieczenie,
- powinieneś pomniejszyć zabezpieczenie i odsetki o koszt prowadzenia rachunku bankowego. Także jednorazowy koszt prowizji bankowej, który powstaje w momencie przelewu środków z rachunku zamawiającego na rachunek wykonawcy.
- A co przypadku zaistnienia sytuacji gdzie kilku wykonawców wniosło zabezpieczenie należytego wykonania umowy w pieniądzu? Wtedy przy jego zwrocie koszt prowadzenia rachunku bankowego powinieneś podzielić proporcjonalnie na tych wykonawców.
- W niektórych sytuacjach może się zdarzyć tak, że koszt prowadzenia rachunku i koszt prowizji za przelew przekroczy kwotę naliczonych odsetek. Wówczas kwota zwracanego zabezpieczenia może być mniejsza niż wpłacanego przez wykonawce.
To tylko wstęp do tematyki umów. Żeby dobrze konstruować umowy potrzeba znajomości ustawy Pzp w praktyce. Pamiętaj, że dobrze napisana umowa zabezpieczenia Twoje interesy!
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat umów? Zapraszamy na specjalnie szkolenie:
,,Kompleksowa umowa- czyli jak skonstruować zapisy, żeby zapewnić bezpieczną i efektywną realizację zamówienia publicznego.
Szczegóły TUTAJ
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH