Czym jest spółka cywilna

Spółka cywilna jest rodzajem umowy regulującej zasady współpracy jej stron, czyli wspólników. W odróżnieniu od umów spółek prawa handlowego, umowa spółki cywilnej regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego (konkretnie prawem zobowiązań określonym w art. 860–875 kc).

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej – nie jest podmiotem prawa ani jednostką organizacyjną. Jeśli wspólnicy decydują się na prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach spółki cywilnej, nie podlega ono wpisom do rejestru przedsiębiorców w KRS.
Wspólnicy mają natomiast obowiązek zgłoszenia umowy spółki przez każdego ze wspólników do CEID.

Spółka cywilna może być założona przez minimum dwóch wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak też podmioty posiadające osobowość prawną. Umowa jest zawierana z myślą o współpracy stron dla określonych celów gospodarczych.

Udział spółki cywilnej w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Zgodnie z art. 58 ust. 1 i 2 ustawy Pzp wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia, wówczas mają oni obowiązek ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Obowiązek ustanowienia pełnomocnika ułatwi niewątpliwie komunikację zamawiającego z wykonawcami oraz zabezpieczy prawnie zamawiającego który dokonując czynności wobec pełnomocnika, dokonuje jej jednocześnie wobec wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.

Ustanowienie pełnomocnika nie musi następować odrębną czynnością prawną przez udzielenie pełnomocnictwa do reprezentacji w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, bowiem pełnomocnik może zostać powołany w umowie spółki cywilnej.

W przypadku dostarczenia przez spółkę cywilną umowy spółki cywilnej nie będzie konieczne dostarczania pełnomocnictwa.
Wspólnicy spółki cywilnej winni również pamiętać, o złożeniu oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o którym mowa w art. 125 ustawy Pzp.

Zamawiający może także określić szczególny sposób spełnienia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie warunków udziału w postępowaniu, zgodnie z art. 117 PZP. Przepis ten będzie miał również zastosowanie do wspólników spółki cywilnej. W przypadku warunku dotyczącego posiadania uprawnień do prowadzenia określonej działalności jest uznawany za spełniony, gdy co najmniej jeden ze wspólników posiada takie uprawnienia.

Wspólnicy mogą się także powołać na zdolności innych podmiotów w celu wykazania spełnienia warunków dotyczących wykształcenia, doświadczenia czy kwalifikacji zawodowych.

WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH