Jak e-podpisać JEDZ?
Kodeks cywilny w art. 78 wskazuje:
- 1. Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
- 2. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
W doktrynie spotykany jest pogląd traktowania formy elektronicznej wyłącznie jako rodzaju (odmiany formy pisemnej), przy czym przeważający zdaje się pogląd o wyodrębnieniu formy elektronicznej - ekwiwalentnej w skutkach względem formy pisemnej. Ta ekwiwalentość dotyczy zarówno formy pisemnej zastrzeżonej sankcją nieważności, jak i tylko dla celów dowodowych. Jak wskazuje E. Gniewek, skoro zwykła forma pisemna oraz forma elektroniczna (z bezpiecznym podpisem kwalifikowanym) są równoważne, strony mogą dokonać wyboru jednej z nich zarówno w przypadkach, gdy ustawa zastrzega zachowanie zwykłej formy pisemnej, jak i w ramach uprawnienia wynikającego z art. 76kodeksu cywilnego (E. Gniewek, Kodeks cywilny. Komentarz, wyd. 2, C.h.Beck, Warszawa 2006, , s. 212). Podpisywanie JEDZ-a jest wobec tego obowiązkowe.
Pełnomocnictwo
Tym samym zasadnym jest uznanie za prawidłowe również udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej i przesłanie pełnomocnictwa w formie pisemnej wraz z ofertą. Warto w miejscu tym przypomnieć niejako „wyższość” formy notarialnej i tym samym możliwość jej zastosowania w przypadku udzielenia pełnomocnictwa.
Podpisywanie JEDZ-a
Wpis opracowany we współpracy z ekspertem ApexNet, Katarzyną Wińską-Rużewicz.