Odrzucenie oferty Wykonawcy przez Zamawiającego następuje w momencie, gdy jej treść jest niezgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia na podstawie art.89ust.1pkt. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Czym jest SIWZ?
Treść Siwz to zawarty w opisie przedmiotu zamówienia opis potrzeb i wymagań zamawiającego, które mają być zaspokojone w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia przez zawarcie i zrealizowanie z należytą starannością umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Natomiast treść oferty to jednostronne zobowiązanie wykonawcy do wykonania oznaczonego świadczenia, które zostanie zrealizowane na rzecz zamawiającego, jeśli oferta złożona przez wykonawcę zostanie uznania za najkorzystniejszą w postępowaniu i zostanie z nim zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego.
O niezgodności treści oferty z treścią siwz można mówić w sytuacji, gdy oferta nie odpowiada w pełni przedmiotowi zamówienia, jeśli że nie zapewnia zrealizowania go w całości.
Czym się różni treść SIWZ od treści oferty?
Treść siwz i treść oferty stanowią merytoryczne postanowienia oświadczeń woli zamawiającego, który przez opis przedmiotu zamówienia oświadcza, jakiego świadczenia oczekuje po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego, oraz wykonawcy, który zobowiązuje się do wykonania tego świadczenia w razie wyboru złożonej przez siebie oferty jako najkorzystniejszej.
Nie budzi wątpliwości fakt, iż z uwagi na odpłatny charakter zamówień publicznych, nieodzownym elementem treści oferty jest określenie ceny, za jaką wykonawca wykona świadczenie zamówione przez zamawiającego.
Odrzucenie oferty i jej przyczyny
Orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej w tym zakresie jest dość jednolite. Inaczej jednak sprawa wygląda z zastosowaniem art.89ust.1pkt.1 pzp, gdzie zapisy SIWZ okazują się często nieprecyzyjne i wieloznaczne. Odrzucenie oferty może być wynikiem tylko niezgodności treści oferty z treścią SIWZ o charakterze merytorycznym i istotnym.
Nie każda niezgodność jednak skutkuje odrzuceniem oferty. Przed zastosowaniem tej sankcji zamawiający ma obowiązek zorientowania się, czy poprawienie pomyłki polegającej na niezgodności z siwz spowodowałoby istotną zmianę treści oferty.
Więcej na ten temat mówi nasz ekspert podczas szkolenia dotyczącego oceny i sporządzania ofert.
Niezgodność oferty z SIWZ
Zobowiązania Wykonawcy
Podsumowanie
Odrzucenie oferty jest możliwe na podstawie art. 89ust.1 pkt.2 pzp jedynie w sytuacji ustalenia w sposób nie budzący wątpliwości, że oferta wykonawcy nie zapewnia realizacji zamierzonego i opisanego w siwz celu.
Odrzucenie oferty winno poprzedzić wezwanie do złożenia wyjaśnień, Zamawiający natomiast jest zobligowany do prowadzenie postępowania z należytą starannością i dlatego nie może pozostawić żadnych elementów treści oferty do końca niewyjaśnionych.
Wobec tego zamawiający u którego zrodziły się jakiekolwiek wątpliwości co do treści oferty jest wprost zobowiązany, a nie tylko uprawniony, do żądania wyjaśnień.
Szkolenia dotyczące sporządzania i oceny ofert znajdziesz w naszym kalendarzu szkoleń.