Elektronizacja zamówień publicznych okiem Łukasza Czabana
Już jest! Webinar dla Wykonawców, czyli wywiad z ekspertem i trenerem ApexNet, Łukaszem Czabanem odpowiadającym na najczęściej zadawane pytania dotyczące startowania w przetargach. Elektronizacja zamówień publicznych już wkrótce, a więc Wykonawco, ten webinar jest dla Ciebie!
Kim jest Wykonawca?
Wykonawca to każda osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej i chce ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w tej sprawie. Przedsiębiorcy chcący rozpocząć swoją przygodę z przetargami publicznymi powinni wiedzieć, jakimi prawami rządzą się tego rodzaju zamówienia.
Podstawowymi zasadami udzielania zamówień publicznych są między innymi:
- zasada równego traktowania wykonawców
- zasada bezstronności i obiektywizmu
- zasada uczciwej konkurencji
- zasada jawności
- zasada pisemności postępowania
Webinar dla Wykonawców przybliża te kwestie, pomagając zrozumieć i lepiej przygotować się do przetargów.
Elektronizacja zamówień publicznych
Od 18 kwietnia 2018 roku Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) musi zostać złożony drogą elektroniczną, co ma ułatwić pracę wielu urzędnikom oraz samym Wykonawcom. Koniec z "papierkową robotą", wysokimi kosztami oraz obciążaniem administracji - nowe kanały komunikacji pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą wejdą w życie ostatecznie 18 października 2018 roku. Narzędzia i urządzenia informatyczne, które będą służyły do komunikowania się mają stać się ogólnie dostępne oraz kompatybilne z produktami służącymi do komunikacji powszechnej.
Czym są przetargi?
Przetargiem nazywamy wybór oferty na wykonanie usługi lub zakupu, a najpopularniejszymi są właśnie te na zamówienia publiczne. Do szczególnych przetargów nalezą też przetargi nieruchomości czy nabycie robót budowlanych. Przetargi mogą być organizowane w dwóch formach: nieograniczonym i ograniczonym. W pierwszym trybie do składani ofert są zapraszani ci wykonawcy, którzy wykażą chęć realizacji zadania i dowiedzą się o organizowanym przetargu. Wariant ograniczony nie jest dostępny dla wszystkich. Złożenie oferty jest możliwe tylko dla tych potencjalnych wykonawców, których zleceniodawca zaprosi do uczestnictwa w postępowaniu przetargowym. Organizator wybiera spośród oferentów kandydatów do kolejnego etapu.
Czego dowiesz się z webinaru?
-
Czym jest elektronizacja zamówień publicznych?
-
Jakie są terminy związane z wprowadzeniem obowiązkowej elektronizacji?
-
Co zmieniło RODO w kontekście zamówień publicznych?
-
Jak po elektronizacji zamówień publicznych wygląda komunikacja między wykonawcami, a zamawiającymi?
-
Jakie są główne problemy wykonawców związane z elektronizacją zamówień publicznych?
Aby obejrzeć zapowiedź naszego eksperta i otrzymać dostęp do całej debaty, kliknij TUTAJ.