Nowe technologie w zamówieniach publicznych

Komisja Europejska uruchomiła pilotaż modułu „zamówień publicznych” w systemie IMI już w kwietniu 2015 roku. Od niedawna do systemu rejestrować można także polskie firmy. System służy przede wszystkim ułatwieniu komunikacji między zagranicznymi zamawiającymi, a także możliwości weryfikacji dokumentów wykonawców. Warto jednak dodać, że system obejmuje jedynie procedury przetargowe o wartości powyżej progów unijnych. Szacuje się, że IMI znacznie uprości przeprowadzanie zamówień publicznych w Europie, skróci i ułatwi wymianę informacji. Warto wspomnieć, że z systemu działają także europejskie kraje, które nie należą do UE takie jak Islandia, Lichtenstein i Norwegia.

Działanie platformy nie jest skomplikowane. Polega na tym, że każdy zamawiający ma możliwość znalezienia swojego odpowiednika w pozostałych krajach. System wyposażony jest także w bazę pytań i odpowiedzi z których mogą korzystać podmioty. Dodatkowym plusem jest fakt, że pytania zostały przetłumaczone na odpowiedni język.

Dodatkowo pilotaż zawiera wnioski o tematyce specyfikacji technicznych, etykietach, raportach z testów, certyfikacji, podstaw wykluczenia, normach zapewniania jakości i zarządzania środowiskowego, Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia, urzędowych wykazach zatwierdzonych wykonawców, rażąco niskiej ofercie i raportach z testów.

Do rejestracji podmiotów w IMI zachęca Urząd Zamówień Publicznych. Wystarczy wysłać e-mail ze zgłoszeniem na adres imi@uzp.gov.pl, który zawierać będzie dane osoby zakładającej konto, dane instytucji oraz adres e-mail, na który wysłane zostanie zaproszenie do samodzielnej rejestracji na platformie.

WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH