Rada Ministrów dnia 28.07.2015 przyjęła zalecenia dla instytucji administracji rządowej polegające na obowiązku stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Inicjatywa ta, jest już kolejną podejmowaną przez rząd, której głównym zadaniem jest realizacja szerszych celów polityki społecznej za pośrednictwem zamówień publicznych. Choć obowiązek został nałożony głównie na instytucje administracji rządowej, zaleca się ich stosowanie także w pozostałych instytucjach administracji publicznej.
Klauzule społeczne to przede wszystkim dodatkowe warunki realizacji zamówienia, które według ustawy Pzp zamawiający może postawić wykonawcy. Odnoszą się między innymi do zatrudniania na potrzeby danego zamówienia określonych grup osób. Chodzi tu np. o osoby bezrobotne, młodociane w celu przygotowania zawodowego, a także osoby niepełnosprawne czy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji. Przykładowo mogą to być bezdomni, którzy realizują indywidualne programy wychodzenia z bezdomności czy osoby uzależnione od alkoholu, po odbyciu psychoterapii w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Powyższe zalecenia dotyczą szczególnie konieczności analizy planowanych zamówień. Instytucje powinny sprawdzić możliwość uwzględnienia w nich klauzuli społecznych. Chodzi tu nie tylko o zamówienia publiczne podlegające procedurom zawartym w ustawie Pzp, ale także te, których ustawa nie obejmuje. Analiza powinna dostarczyć informacji do których zamówień realizowanych przez instytucje możliwe jest zastosowanie klauzuli społecznych, a także jakie konkretnie cele instytucja chce realizować, a co za tym idzie, którą klauzulę wybrać.
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH