12 czerwca 2015 do sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie artykułu 112aa ustawy o finansach publicznych z dnia 27.08.209. Proponowane zmiany mają dotyczyć włączenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do mechanizmu ustalania nieprzekraczalnego limitu wydatków określonych jednostek finansów publicznych (tzw. stabilizującej reguły wydatkowej). Ma to związek ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej Eurostat, która w 2014 roku podjęła decyzję o włączeniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do sektora instytucji rządowych i samorządowych. Zgodnie z tym stanowiskiem Główny Urząd Statystyczny dokonał reklasyfikacji BFG do ww. sektora. W związku ze zmianami od 2014 roku wynik finansowy BFG determinuje stan sektora instytucji rządkowych i samorządowych. Gdy w 2014 roku, po zmianach zdeterminowanych decyzjami Eurostatu, koniecznością okazała się wypłata z funduszy BFG (w związku z restrukturyzacją Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo- Kredytowych) kwoty przekraczającą 3,2 mld zł znacznie zwiększył się deficyt finansów publicznych. Zasadne pozostaje więc włączenie BFG do zakresu podmiotów objętych kwotą wydatków określoną w art.112aa ustawy o finansach publicznych. Warto dodać, że projektowane zmiany nie mają bezpośredniego wpływu na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw, a także nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Dodatkowo nowe regulacje nie wymagają wskazywana źródeł finansowania, ponieważ ich wprowadzenie nie powoduje dodatkowych obciążeń dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Proponowana zmiana w ustawie poddana została pierwszemu czytaniu w dniu 8.06.2015 roku i decyzją sejmu została przyjęta do dalszej realizacji. Dwa dni później odbyło się drugie czytanie, natomiast trzecie czytanie miało miejsce 22.06.2015. Podczas ostatniego czytania odbyło się głosowanie, w którym udział wzięło 390 posłów, w tym 252 było za wprowadzeniem zmian, a 138 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.
W związku z przyjęciem ustawy przez sejm, projekt ustawy przekazano do analizy senatu, który przyjął go bez żadnych poprawek.
Nowa, zmieniona ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH