Plan zamówień publicznych jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym sporządzają zamawiający publiczni (zgodnie z art 23 ust. 1 Ustawy Pzp, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 oraz ich związki) nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ. Plan zamówień zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych, na zasadach określonych w dziale III w rozdziale 2, oraz na stronie internetowej zamawiającego.
Plan zamówień publicznych - co zawiera?
Przygotowywany plan o udzielenie zamówień zawiera w szczególności informacje dotyczące:
1) przedmiotu zamówienia;
2) rodzaju zamówienia według podziału na zamówienia na roboty budowlane, dostawy lub usługi;
3) przewidywanego trybu albo procedury udzielenia zamówienia;
4) orientacyjnej wartości zamówienia;
5) przewidywanego terminu wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia.
Zgodnie z komentarzem do Ustawy PZP plan zamówień publicznych stanowi bardzo dobre narzędzie planistyczne dla wykonawców i zamawiających. Wykonawcy w oparciu o analizy planów (które będą dostępne w jednym miejscu i filtrowane według odpowiednich kryteriów) będą mogli zbudować swoje strategie sprzedażowe.
Podobnie zamawiający, analizując plany innych inwestorów, będą mogli sprawdzić, czy w tym samym czasie, na tym samym obszarze nie rywalizują o te same zasoby wykonawców z innymi zamawiającymi. I w oparciu o dokonane analizy zmienić lub nie swój plan zamówień publicznych.
Plan zamówień Publicznych - co powinniśmy aktualizować?
Moim zdaniem plan należy aktualizować o te informacje, które są istotne z punktu widzenia wykonawcy. Jako przykład mogę podać przewidywany termin wszczęcia postępowania. Według mnie taka informacja jest ważna dla wykonawcy chociażby pod względem planowania przystąpienia do danych postępowań.
Oczywiście aktualizujemy również plany gdy w terminie wskazanym w ustawie na publikacje zamówień zamawiający nie mógł takiego zamówienia przewidzieć.
Zamawiający może mieć również do czynienia z sytuacją, że unieważnił postępowanie, które było wpisane do planu i ma zamiar ogłosić nowe postępowanie o zwiększonym zakresie. Nasuwa się więc pytanie, czy w takim przypadku należy zaktualizować plan zamówień publicznych. Moim zdaniem tak. Należy zaktualizować plan. Chociażby pod względem: planowanego zakresu czy orientacyjnej wartości. Także jeżeli zaistnieje taka potrzeba, trybu postępowania oraz terminu wszczęcia postępowania.
Plan zamówień publicznych można sporządzać prościej niż myślisz. Więcej informacji znajdziesz na stronie dotyczącej narzędzia PLAN ZP PLUS.
Wyłączenie obowiązku zamieszczenia planu zamówień publicznych.
W komentarzu do ustawy Pzp czytamy: Ustawodawca w Pzp ustanowił katalog
sytuacji wyłączających obowiązek zamieszczenia planu. Obok przesłanki związanej z ochroną informacji niejawnych przewidziano dodatkową przesłankę dotyczącą istotnego interesu bezpieczeństwa państwa.
Warto zwrócić uwagę, że odwołania do tego terminu występują również w innych przepisach Pzp, w szczególności w art. 12 czy art. 226 ust. 1 pkt 16. Dążąc do realizacji wytycznych interpretacyjnych tekstów prawniczych, koniecznym będzie zapewnienie jednolitego rozumienia i stosowania tego pojęcia na gruncie całego Pzp.
Jednocześnie, jak wskazała rzecznik generalna w swojej opinii w sprawie C-187/16 Komisja przeciwko Austrii, pojęcie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa jest pojęciem prawa UE. Należy interpretować w sposób autonomiczny. Obejmuje ono zarówno bezpieczeństwo zewnętrzne, jak również bezpieczeństwo wewnętrzne państw członkowskich. Zarazem państwom członkowskim przysługuje szeroki zakres uznania w odniesieniu do definiowania jego podstawowych interesów w zakresie bezpieczeństwa. Przyjąć należy, że z zamówieniem dotyczącym istotnego interesu bezpieczeństwa państwa będziemy mieli do czynienia, gdy dotyczy ono konkretnych wartości. Chodzi m.in. o suwerenność, międzynarodowa pozycja, niepodległość, nienaruszalność terytorium, obronność państwa.
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH