Zgodnie z art 273 ust. 1 ustawy Pzp w postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej niż progi unijne zamawiający może żądać podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie:
1) braku podstaw wykluczenia;
2) spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji
Środki dowodowe a uprawnienie zamawiającego
Wskazanie przez ustawodawcę słowa „może” oznacza, że żądanie podmiotowych środków dowodowych jest uprawnieniem zamawiającego a nie obowiązkiem. Dodatkowo zamawiający może ich wymagać wyłącznie, gdy wskazał to w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii a środki dowodowe
Czy wiesz, że informacje, jakie podmiotowe środki dowodowe może żądać zamawiający określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie Podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy.
- Jednym z nich jest oświadczenie wykonawcy o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, w zakresie określonych podstaw wykluczenia.
Oświadczenie wstępne
Zamawiający w postępowaniach o wartości mniejszych niż progi unijne, w celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu, może zamiast środków dowodowych, wskazanych w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 lub 4–6 rozporządzenia żądać oświadczenia o aktualności oświadczenia wstępnego zgodnie z § 3 rozporządzenia.
Podkreślić jednak należy, że w sytuacji gdy zamawiający żądał wyłącznie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp i nie wymagał oświadczenia o aktualności informacji zawartych w tym oświadczeniu, nie wzywa wykonawcy do jego złożenia.
Zapraszamy na nasze szkolenia z zamówień publicznych!
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH